Oscar 2009-nominalizari:

Membrii Academiei Americane de Film au incheiat depunerea voturilor pentru desemnarea nominalizarilor la Premiile Oscar.Gala de decernare a Premiilor Oscar va avea loc pe 22 februarie, la Teatrul Kodak.Pentru mai multe detalii accesati site-ul respectiv.Si acum nominalizarile de pe mediafax.

Cel mai bun film
„The Curious Case of Benjamin Button”
„Frost/Nixon”
„Milk
„The Reader”
„Slumdog Millionaire”

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Anne Hathaway, „Rachel Getting Married”
Angelina Jolie, „Changeling”
Melissa Leo, „Frozen River”
Meryl Streep, „Doubt”
Kate Winslet, „The Reader”

Cel mai bun actor într-un rol principal
Frank Langella, „Frost/Nixon”
Sean Penn, „Milk”
Brad Pitt, „The Curious Case of Benjamin Button”
Mickey Rourke, „The Wrestler”
Richard Jenkins, „The Visitor”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Amy Adams, „Doubt”
Penelope Cruz, „Vicky Cristina Barcelona”
Viola Davis, „Doubt”
Taraji P. Henson, „The Curious Case of Benjamin Button”
Marisa Tomei, „The Wrestler”

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Josh Brolin, „Milk”
Robert Downey Jr., „Tropic Thunder”
Philip Seymour Hoffman, „Doubt”
Heath Ledger, „The Dark Knight”
Michael Shannon, „Revolutionary Road”

Cel mai bun regizor
Danny Boyle, „Slumdog Millionaire”
Stephen Daldry, „The Reader”
David Fincher, „The Curious Case of Benjamin Button”
Ron Howard, „Frost/Nixon”
Gus Van Sant, „Milk”

Cel mai bun scenariu original
Dustin Lance Black, „Milk”
Courtney Hunt, „Frozen River”
Mike Leigh, „Happy-Go-Lucky”
Marttin McDonagh, „In Bruges”
Andrew Stanton, Jim Reardon, „WALL-E”

Cel mai bun scenariu adaptat
Simon Beaufoy, „Slumdog Millionaire”
David Hare, „The Reader”
Peter Morgan, „Frost/Nixon”
John Patrick Shanley, „Doubt”
Eric Roth, Robin Swicord, „The Curious Case of Benjamin Button”

Cel mai bun film străin, într-o altă limbă decât engleza
„The Baader-Meinhof Complex” (Germania)
„The Class” (Franţa)
„Departures” (Japonia)
„Revanche” (Austria)
„Waltz with Bashir” (Israel)

Cel mai bun film animat
„Bolt”
„Kung Fu Panda”
„Wall-E”

Cea mai bună regie artistică
„Changeling”
„The Curious Case Of Benjamin Button”
„Dark Knight”
„The Duchess”
„Revolutionary Road”

Cea mai bună imagine
„Changeling”, Tom Stern
„Slumdog Millionaire”, Anthony Dod Mantle
„The Reader”, Chris Menges
„The Curious Case Of Benjamin Button”, Claudio Miranda
„The Dark Knight”, Wally Pfister

Cel mai bun montaj
„The Curious Case of Benjamin Button”, Kirk Baxter, Angus Wall
„The Dark Knight”, Lee Smith
„Frost/Nixon”, Daniel P. Hanley, Mike Hill
„Milk”, Elliot Graham
„Slumdog Millionaire”, Chris Dickens

Cele mai bune costume
„Australia”, Catherine Martin
„The Curious Case Of Benjamin Button”, Jacqueline West
„The Duchess”, Michael O’Conner
„Milk”, Danny Glicker
„Revolutionary Road”, Albert Wolsky

Cel mai bun documentar
„The Betrayal (Nerakhoon)”
„Encounters at the End of the World”
„The Garden”
„Man on Wire”
„Trouble the Water”

Cea mai bună temă muzicală
„Slumdog Millionaire”, „Jai Ho”, A.R. Rahman
„Slumdog Millionaire,” „O Saya”, A.R. Rahman & M.I.
„Wall-E”, „Down To Earth”, Peter Gabriel & Thomas Newman

Cea mai bună coloană sonoră
„The Curious Case Of Benjamin Button”, Alexandre Desplat
„Defiance”, James Newton Howard
„Milk”, Danny Elfman
„Slumdog Millionaire”, A.R. Rahman
„WALL-E”, Thomas Newman

Cel mai bun machiaj
„The Curious Case of Benjamin Button”, Colleen Callaghan, Fionagh Cush
„The Dark Knight”, Peter Robb-King, John Caglione Jr.
„Hellboy II: The Golden Army”, Mike Elizalde, Thom Floutz

Cel mai bun montaj de sunet
„The Dark Knight”, Richard King
„Iron Man”, Frank Eulner, Christopher Boyes
„Slumdog Millionaire”, Tom Sayers
„Wall-E”, Ben Burtt, Matthew Wood
„Wanted”, Wylie Stateman

Cel mai bun mixaj de sunet
„The Curious Case of Benjamin Button”, Mark Weingarten, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce
„The Dark Knight”, Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo
„Slumdog Millionaire”, Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
„Wall-E”, Ben Burtt, Tom Myers, Michael Semanick
„Wanted”, Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt

Cele mai bune efecte vizuale
„The Curious Case of Benjamin Button”, Eric Barba
„The Dark Knight”, Chris Corbould, Nick Davis, Paul Franklin, Tim Webber
„Iron Man”, John Nelson

Cel mai bun scurtmetraj
„Auf der Strecke (On the Line)”
„Manon on the Asphalt”
„New Boy”
„The Pig”
„Spielzeugland (Toyland)”

Cel mai bun scurtmetraj animat
„La Maison en Petits Cubes”
„Lavatory – Lovestory”
„Oktapodi”
„Presto”
„This Way Up”

Cel mai bun scurtmetraj documentar
„The Conscience of Nhem En”
„The Final Inch”
„Smile Pinki”
„The Witness – From the Balcony of Room 306”

Un răspuns

  1. SPAM!:P

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: